Нас десять, вы слышите, десять!
И старшему нет двадцати
Нас можно, конечно, повесить,
Но надо сначала найти!
Девіз перших бойскаутів
Скаутинґ – це стиль життя, цікаві походи, табори, заходи, спілкування з однолітками з інших міст та інших країн.
До скаутського руху може приєднатись будь-яка дитина, юнак або дівчина, незалежно від походження, раси, національності, класової приналежності або віросповідання.
Скаутинґ не визнає будь-яку дискримінацію, а принцип рівності - одна з головних його вимог.
МЕТА ОРГАНІЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ СКАУТІВ:
Сприяти всебічному вихованню української молоді в національно - патріотичному дусі на основі скаутської методику в опертю на християнську духовність; виховати молодь свідомими громадянами України, провідниками кращих ідей суспільства.
Скаутський загін в Маковищанському НВО створений з метою залучення дітей і підлітків до Скаутського руху в рамках Організації Українських Скаутів -ОУС. Напрямками її діяльності є сприяння особистому розвитку дітей та молоді, реалізація програми навчальних розвиваючих ігор, для сприяння розвитку лідерських якостей та самоврядування, впровадження стимулюючих програм для виховання милосердя та доброчинності.
НАШ СКАУТСЬКИЙ ЗАГІН МАЄ СВОЇ ІДЕЙНІ ПРИНЦИПИ
Сприяти всебічному вихованню української молоді в національно-патріотичному дусі на основі скаутської методики; виховати молодь свідомими громадянами України, провідників суспільства.
СКАУТСЬКА ПРИСЯГА
«На свою честь присягаю, що робитиму все, що в моїх силах щоб: виконати свій обов'язок перед Богом та Державою, повсякчасно допомагати іншим, слухатися Скаутського Закону».
СТРУКТУРА ОРГАНІЗАЦІЇ:
Загін «Спалах» налічує - 49 осіб.
Вищий орган управління - Загальні збори скаутського загону.
На чолі скаутського загону стоїть рада скаутських патрулів, що налічує - 8 осіб
Загін складається із 7 патрулів:
1. «Маківки» - 1 і 3 клас-комплект;
2. «Чомусики» - 2 клас;
3. «Дослідники» 4 клас;
4. «Мандрівники» - 5 клас;
5. «Розвідники» 7 клас;
6. «Туристи» - 9 клас.
Головою ради скаутських патрулів є учень 9 класу Живага Сергій (тел.: 093-552-42-58), а відповідальним за роботу скаутів є педагог – організатор Чубукова Валентина Миколаївна (тел.: 097-80-279-08)
ЗАКОНИ СКАУТІВ:
1. Скаут чесний.
2. Скаут вірний.
3. Скаут корисний і допомагає іншим.
4. Скаут дружній з усіма і братерський зі скаутами.
5. Скаут чемний і слухняний.
6. Скаут ніколи не сумує.
7. Скаут ощадливий.
8. Скаут - друг природи.
9. Скаут гартує тіло і дух.
10. Скаут чистий думкою, словом і вчинком.
ОБІЦЯНКА МОЛОДШИХ СКАУТІВ:
«Я намагатимусь бути слухняним, вірним Богу та Україні, жити за Законом молодших скаутів і робити добрі справи».
ЗАКОНИ МОЛОДШИХ СКАУТІВ:
- Молодший скаут чесний.
- Молодший скаут допомагає іншим.
- Молодший скаут працелюбний.
ОБІЦЯНКА СКАУТІВ:
«Обіцяю зробити все, від мене залежне, щоб з честю виконувати мій обов’язок перед Богом та Україною, скрізь і повсякчас допомагати іншим, жити за Скаутським законом»
ГОЛОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ СКАУТА
- Вірність Україні:
Відчуваючи обов'язок скаут зобов'язаний допомагати родині, шанувати батьків, вчителів, оберігаючи природу. Вивчаючи і використовуючи українську мову, вивчаючи літературу, історію, географію, плекають українські традиції і свята. Вивчаючи українські пісні. Дбаючи про українське суспільство.
- Обов'язок перед іншими і перед собою
Означає прагнення до жертовності кожного скаута і готовність в будь - яку мить допомогти іншій людині, яка того потребує. Реалізація цього обов'язку через участь у різноманітних волонтерських програмах у медичних службах тощо... Обов'язок перед собою означає дотримання норм особистої гігієни, фізичної і розумової вправності і прагненні самовдосконалення.
- Послух Скаутському Законові
Означає, що скаут слухається Скаутський Закон і виконує його не тільки під час його скаутинґу але й протягом всього життя.
АТРИБУТИ
Скаутська хустка - зеленого кольору із білою пружкою з боків. Білий колір символізує чистоту душі та помислів. Зелений - вічну молодість та оптимізм світогляду.
СКАУТСЬКА ЛІЛЕЯ
Скаутська емблема широко відома в усьому світі. Гарна біла лілія з трьома пелюстками . Цей знак належить тільки Скаутським Організаціям в тому числі і Організації Українських Скаутів ОУС і визнається всіма як символ Світового Скаутського Руху. Дана скаутська емблема стала символом Руху з моменту його зародження. 250 мільйонів скаутів носили цю емблему, 16 і більше мільйонів скаутів у багатьох країнах світу носять її зараз
ЯК З'ЯВИЛАСЯ ЕМБЛЕМА?
Лорд Баден Пауел сам дав відповідь на це питання: "Наш знак ми взяли від Полярної Зірки!"
Вся справа в тому, що в давні часи трилисник лілії позначав стрілку компаса, які орієнтують на Північ, на Полярну зірку. За дві тисячі років до нашої ери у китайців цей символ був наказовим знаком. Він знайдений також у римських і етруських орнаментах, на древніх монументах в Індії та Єгипті. Кажуть, що Марко Поло привіз знак на компасі зі своїх подорожей. А в знаменитій енциклопедії "Британіка" пишеться, що його запозичили від Рози вітрів - знака більш давнього, ніж компас, також вперше з'явився у мореплавців. Вісім головних вітрових напрямків зображувалися грецькими літерами, а північний вітер маркуватися буквою "Т", тобто "Трамонтана", яка прикрашалася стрілками. Цей знак в давні часи використовувався дуже часто. Він вигадливо вплітався в мальовані версії геральдичних гербів, в багато декоративні зображення, іноді уявляв кінець списа, метальної дротика, лілію і т.д. Його можна відшукати на старовинних предметах, у книжках і на картах.
У скаутському русі трилисник позначає шлях до дружби і братерства, говорить про необхідність бути справжнім і надійним, як компас, а також показує дорогу іншим. Три пелюстки лілії представляють три елементи скаутської клятви, кінці пелюсток схожі на стрілку компаса. Дві зірки символізують правду і життя на природі, десять інших зірочок - десять заповідей скаутського Закону.
СКАУТСЬКИЙ ДЕВІЗ
«Готуйсь!»
Лорд Баден Пауел пояснював так: "Скаутський девіз говорить, що ти завжди готовий розумом і тілом виконати свій обов'язок перед обличчям будь-яких труднощів і, якщо необхідно, допомогти іншим".
Чим більше скаутських навичок у запасі, тим більше впевненості в тому, що можливо жити згідно з девізом. Ти готовий допомогти, коли з кимось трапляється нещастя, так як спеціально тренувався і володієш навичками з надання першої медичної допомоги. Ти можеш врятувати дитину, що впала у воду, тому що ти отримав підготовку з порятунку на воді. Якщо в приміщенні виникла пожежа, ти теж готовий допомогти, тому що ти знаєш, що потрібно робити при пожежі.
Але кожній людині добре підготувати себе не тільки до надзвичайних ситуацій, але й до того, щоб стати корисним громадянином своєї Батьківщини і брати участь у створенні щасливого життя для себе та інших. Бути готовим до життя - значить жити щасливо, без прикростей, розуміючи, що зробив все від тебе залежне. Ось що означає скаутський девіз.
СКАУТСЬКИЙ ЗНАК
Скаутський знак використовується скаутами всюди в світі. Кожного разу він супроводжує Обіцянку, що скаут дає перед іншими.
Цей знак робиться правою рукою: підніми руку прямо вгору і не згинають у лікті. Права рука відкрита долонею вперед, а три випрямлених пальця стислі разом. Цей знак символізує три частини скаутського Обіцянки - Борг перед Богом, перед самим собою і перед іншими. А на мові жестів це означає - мудрість.
Високо піднята рука - сигнал "увага!" Коли скаутський лідер піднімає руку, всі скаути відповідають йому таким же скаутським знаком, залишають справи - і навколо настає повна тиша.
СКАУТСЬКИЙ САЛЮТ
Скаутський салют підкреслює ставлення скаута до особливих заходів.
Салютуючи державному прапору, ти демонструєш повагу своїй державі.
Салютуючи твоєму скаутському лідерові й іншим лідерам-скаутам, ти заявляєш про свою приналежність до Скаутингу.
Скаутський салют віддається правою рукою, зігнутою в лікті і піднесеної до своєї правої брови, долонею вперед.
СКАУТСЬКЕ РУКОСТИСКАННЯ
Скаутське рукостискання - ознака прояву дружелюбності. При скаутському рукостисканні ліва долоня міцно тисне ліву ж долоню іншого скаута.
Баден Пауел перейняв традицію потиску лівою рукою від одного африканського племені. Зазвичай воїни цього племені тримали щит у лівій руці, а зброю в правій. При зустрічі з незнайомою людиною, щоб показати довіру до нього і дружнє ставлення, воїн брав щит в праву руку, позбавляючи себе захисту, і вітався лівою рукою.
Сьогодні рукостискання лівою рукою - знак приналежності до особливого духу Скаутського Братства.
ЗВИЧАЇ СКАУТІВ
1. Скаут не залежується в ліжку, а встає зразу, як тільки прокинеться.
2. Застеляє ліжко власними руками.
3. Миється старанно, не забуваючи шию та вуха.
4. Стоїть і сидить прямо, не горблячись.
5. Чистить зуби і пам’ятає, що зуби - друзі шлунку.
6. Розпочату справу доводить до кінця.
7. Не тримає руки в кишенях, бо не зможе бути завжди готовим.
8. Скаут ввічливий з усіма.
9. Усміхається, коли боляче. Насвистує, коли тяжко.
10. Знає адреси і телефони найближчих служб: пожежної команди, лікарні, аптеки, служби порятунку, щоб допомогти у випадку нещастя.
ФОРМИ ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТЬ
Заняття проходять в цікавій ігровій формі по різноманітним спеціальностям:
- техніка пішого туризму;
- орієнтування;
- виживання;
- вогнища;
- зв’язок;
- фотографія;
- пісні
- ігри на спостереження;
- психологічні тренінги на розвиток лідерства, організаторських та комунікативних вмінь,
- психологічний супровід дітей, індивідуальна психодіагностика.
- нескінченна кількість розважальних проектів і програм.
РЕЙДИ, СТАРТИ, ЗМАГАННЯ ТА ВИШКОЛИ
Спрямовані на відпрацювання на практиці теоретичних знань, участь у змаганнях з різних видів туризму: пішохідного, гірського, водного та інших. Це допомагає відпрацьовувати нові навички та вдосконалювати раніше здобуті. Також це сприяє зустрічам скаутів різних осередків, здруженню поміж скаутами.
СОЦІАЛЬНІ АКЦІЇ
Постійна участь членів організації у соціальних акціях, спрямованих на допомогу та підтримку незахищених категорій населення, такі як «Святий Миколай - приходить на допомогу» та «Подаруй дитині радість» . Щороку залучені до екологічної акції «Година Землі». Проект «Добрі справи» навчає наших дітей бути толерантними і співчутливими, виховає в них людяність.
РОЗВИВАЮЧІ ІГРИ, КВЕСТИ
Ігрові програми в умовах міста та поза ними, які сприяють ознайомленню з історичними, культурними, архітектурними пам'ятками нашої країни, формують навички пересування по місту, використання різних видів транспортних засобів, поводження в екстремальних ситуація, стимулюють креативне мислення.
СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СКАУТИНГ
Дружина має і напрямки спеціалізованого скаутинґу, які крім основної скаутської програми обирають скаути. Такі напрямки: мистецький, військово-підготовчий, Інтернет - скаутинґ, морський, індіанський, екологічний, кінний, футбольний, краєзнавчий, історичний, єврознавчий. Ми проводимо ігрові презентації для дітей, відкриваємо навчальні групи на базі школи і поза нею. Основним напрямком всіх занять є всебічний розвиток особистості, тому кожна дитина знаходить заняття до душі. Також ми проводимо лекційно-тренінгові програми по здоровому способу життя.
Запрошуємо до участі небайдужих – випускників школи, членів громади села і всіх бажаючих, та організовуємо спільні тренувальні виходи в ліс, на берег річки, розвиваючі ігри «Краєзнавець», «Парамедик» та інші. Проводимо тренінги на згуртування учнівського та педагогічного колективів.
ІСТОРІЯ СКАУТИНҐУ СЯГАЄ БІЛЬШЕ СТОЛІТТЯ
Історія скаутинґу починається у першому десятилітті минулого століття у Великобританії. Засновником скаутського руху став відомий англійський громадський діяч, полковник Британської армії Роберт Стефенсон Сміт Бейден-Пауел [Robert Stephenson Smyth Baden-Powell] (також зустрічається як Баден-Пауел).
Усе почалося з того, що Бі. Пі. (від англ. літер "B" та "P" - саме так називають Бейден-Пауела скаути усього світу) вирішив розвинути навчальну програму, яку успішно розробив і запровадив під час своєї військової кар'єри, у програму для розвитку хлопців-підлітків. Для того, щоб теорія не розходилася з практикою, він організував табір на острові Броунсі, де зібрав 20 хлопчаків з різних за соціальним статусом сімей.
Експеримент виявився настільки успішним, що Бейден-Пауел вирішив опублікувати його результати окремою книгою "Скаутинґ для хлопчиків" як особливу програму для "бойскаутів" (від англ. "boy" - "хлопець" та "scout" - "розвідник"), друкуючи окремі розділи своєї праці через кожні п'ятнадцять днів протягом дев'яти місяців 1907 року. Пізніше з’явились загони дівчаток-розвідників, так звані «гёрлскаути»
Видаючи книгу, він не мав на меті створення нової організації, а лише намагався створити цікаву і корисну програму діяльності і розвитку для членів уже існуючих організацій, таких як "бригади хлопчиків". Однак цікавість до його ідей, викладених у книзі, виявилася настільки приголомшливою, що буквально протягом тижня по всій країні хлопці утворювали патрулі бойскаутів, а під кінець року почала діяти національна штаб-квартира з координації скаутського руху.
В Україні скаутинґ з"явився в 1909 році зокрема це були різні об’єднання. На Київщині це були Скаутські полки в Білій Церкві, Києві, Чернівцях, Бахмачі, Вінниці.
В Західній Україні та на Одещині появилися Скаутські Дружини які заснував Андрій Малковскі. У 1911 році Андрій Малковскі у Львові заснував Головну Львівську Скаутську Раду .
ЧИМ ЗАЙМАЮТЬСЯ СКАУТИ?
- Діяльність скаутського патруля
- Щотижневі скаутські заняття Скаутських патрулів
- Здобування скаутських ступенів
- Здобування скаутських вмінь
- Здобування Звань Лісу
- Комплекс розвиваючих програм та ігор
- Патріотичне виховання
- Скаутські походи і табори
- Семінари
- Збори, конференції, співпраця з іншими скаутськими Організаціями.
В рамках скаутської діяльності передбачені також походи, цікаві табори та мандрівки.
ОБОВ’ЯЗКИ В ПАТРУЛІ
1. Санітар
- Опікується аптечкою патруля, поповнює її і перевіряє дату придатності ліків
- Має зошит з короткими грами що стосується першої допомоги і засад безпеки
- Провадить ігри, що мають за мету вивчення і вдосконалення в першій медичній допомозі
- Під час виїзду в терен відповідає за аптечку
-Під час вогнища, в кухні дбає про безпеку, інструктує інших
- Під час табору має номери телефону до найближчої лікарні,пожежної охорони, поліції (міліції), аптеки, лікаря і т.д.
- Дбає порядком і гігієною патруля-Під час планування і проведення занять дбає за дотриманням засад гігієни, порядком і безпекою.
2.Скарбник
- Збирає гроші напр. перед збором в терені, щоби купити квитки, їжу і т.д.
- Провадить книжку фінансів Патруля (нотує всі прибутки та видатки)
- господарює спільними грошима (купує, інформує, на що Патруля вистарчає, а на що ні)
- Тримає гроші в безпечному місці.
3. Господар
- На Зборі в терені: визначає меню, планує і робить закупи,співпрацює зі скарбником
- В таборі: Відповідає за закупки.
- Збирає рахунки з закупів і віддає їх скарбникові
4. Кухар
- На виїзді і в таборі: дбає, щоби меню пропонувало страви смачні та поживні
- Знає як збудувати добру кухню, яке уживати дерево, знає як готуються вибрані продукти
- Організовує страви патруля, вчить, дає поради
- Є одним з відповідальних за конкурс кулінарний в таборі
5. Ведучий забави
- Анімує Збір через пісні і забави
- Має і доповнює пісенник та зошит забав
- Організовує вогнища патруля.
7. Піонеринг
- Разом з господарем дбає про спорядженням табору
- Вчить учасників (або просто інших скаутів патруля) обходженню зі знаряддями
- Вчить технікам піонерингу
- Готує план побудови табору.
8. Літописець
- Регулярно веде записи, дбає про ілюстрації,фотографії
- Під час Ради Патруля робить нотатки
- Повідомляє адреси місць походів Патруля, заприязнених осіб
- Провадить кореспонденцію Патруля
ВИМОГИ ДО СКАУТСЬКИХ СТУПЕНІВ
Повинен:
1. Знати назву Організації, загону та патруля до яких належить
2. Знати Головні Засади і Закони Скаутингу
3. Знати до якої вікової групи належить і які вікові групи є вОрганізації
4. Знати: хто заснував Скаутинґ , і дату його заснування
5. Регулярно відвідувати скаутський збір в своєму патрулі та ходити на заходи, а також брати у них участь.
6. Не мати поганих звичок: не палити, не вживати наркотиків, не вживати алкоголю, не говорити погані слова та вирази.
7. Вміти вітатися по - скаутськи.
8. Знати символіку і однострій Організації.
9. Мати не менше як 10-12 років життя.
10. Визначитись з функцією в патрулі.
Тільки після того як хлопчик зі скаута - прихильника стає скаутом – кандидатом, може почати здобувати ступінь «Учасник» і після складання Скаутської Присяги, він одночасно здобуває ступінь Учасник і починає здобувати подальші ступені.
СТУПІНЬ УЧАСНИК
СКАУТСЬКА ІДЕЯ
1.Активно приймати участь в житті патруля, від часу складання Присяги брати участь в Раді Патруля. Спільно з патрульним повинен застановитися яку функцію можеш виконувати в патрулі і як приготуватися до її виконання.
2. Знати постаті засновників скаутинґу – Роберта Бейден-Пауела та Олав Бейден- Пауел.
3. Скаутський Закон - Знати напам’ять
4. Скаутська Присяга - Знати напам’ять, роз’яснити її значення.
5.Скаутська Символіка і символіка ОУС. Розповісти, роз’яснити. Спробувати намалювати.
6. Основні дати в історії Скаутінгу. Розповісти,роз’яснити
7. Засновники скаутінгу в Україні, розповісти.
8. Вміти подати скаутський сигнал
9. Виконувати щоденно добрі вчинки10. Мати скаутський однострій і постійно використовувати під час скаутських заходів.
ТАБІРНИЦТВО
1. Вміти зав’язати і знати до чого служить вузол до прапору.
2. Вміти розпалювати вогнище дотримуючись правил пожежної безпеки. Вміло замаскувати місце після вогнищу.
3. Знати назви сторін Світу, знати своє місто.
4. Вміти виконати шкіц якогось терену і зазначити на ньому дорогу до окресленого місця.
5. Гра Кіма. По двохвилинному спостереженні розкладених на столі 15 предметів, відвертається і на протязі 1 хвилини називає принаймні 10 з них.
6. Гра Моргана. По 3 хвилинах спостереження вітрини крамниці відвертається і напротязі 1 хвилини називає ¾
предметів, що знаходяться там.
7. Особисте спорядження скаута: назвати, роз’яснити для чого воно призначене.
8. Вміти переказати відомість алярмову.
9. Вміти визначити та йти шляхом що визначений патрульними знаками.
УКРАЇНОЗНАВСТВО
1. Національний Гімн, прапор та герб України: вміти розповісти, намалювати, заспівати і роз’яснити їх походження і значення, знати авторів і історію написання чи створення.
2. Основні національні та релігійні свята: розповісти і роз’яснити їх значення.
3. Знати основні дати в Історії України.
4. Знати основні постаті в Історії України.
5. Знати географічне розташування України, природні зони,корисні копалини і т.д...
6. Знати не менше як 10 народних пісень.
7. Вміти говорити, читати і писати українською.
ЖИТТЯ СЕРЕД ПРИРОДИ
1. Змогти віднайти Полярну Зірку.
2. Розпочати цілорічну обсервацію 5 порід дерев.
3. Знати 15 рослин.
4. Знати тваринний і рослинний світ України. Основні
тварини і рослини своєї місцевості.
5. Робити значні успіхи в праці над ціллю визначеною Радою
6. Знати на пам’ять Текст Скаутської присяги, змогти пояснити що вона зобов’язує, змогти пояснити значення Скаутського Закону.
ЖИТТЄВА ЗАРАДНІСТЬ
1. Мати завжди при собі: нотатник, хустинку, вервечку, ручку (олівець), мотузку та годинник.
2. Застеляти щоденно ліжко, має порядок в кімнаті.
3. На кожному зборі має при собі сумочку - собірадку.
4. Змогти самому спакувати наплечник.
5. Мати хроніку ступеня і регулярно її доповнювати
6. Знати і застосовувати на практиці правила дорожнього руху.
7. Змогти самостійно вдома приготувати сніданок чи обід.
СПОРТ
1. Щоденно та систематично митися, знати засади гігієни.
2. В певному часі подолати трасу бігу, на якій складається: 150 м - біг; 3 м піднімання по лінії; 80 см стрибок
у верх; 1,5 м- стрибок в даль; 3 м - рівновага.
3. Відвідувати секцію з командного виду спорту
ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА
При наданні першої долікарської допомоги в порядку по черговості ПОТРІБНО: усунути першопричини, які викликали нещасний випадок(витягнути з-під завалу, місця аварії ...); усунути небезпечні для життя потерпілого стани (шок, асфіксію,кровотечу);встановити степінь пошкоджень, можливість транспортування;перенести в захищене, зручне для надання медичної допомоги місце;надати потрібну допомогу.
ШОК.
Переважно викликається травмою, великим опіком, який супроводжується сильним болем. Розрізняють дві фази шоку: збудження (еректильна) і пригнічення (торпідна). У першій фазі людина збуджена, метушиться, поведінка неадекватна. В другій - заторможена, може спостерігатись втрата свідомості. При стані травматичному шоку ПОТРІБНО: обережно покласти потерпілого на спину, при блювоті повернути голову на бік;перевірити наявність дихання, роботу серця. Якщо відсутні – почати реанімаційні заходи;швидко зупинити кровотечу, іммобілізувати місця переломів;дати знеболююче. При його відсутності - 50-70 г алкоголю;при пригніченні дихання і серцевої діяльності ввести адреналін,кордіамін, кофеїн.
ЗОМЛІННЯ. Може бути наслідком перевтоми, теплових і сонячних ударів, голоду, травми, нервового виснаження, страху і т. д. При зомлінні ПОТРІБНО: покласти потерпілого на спину;розстебнути комір і пояс;покласти під ноги валик таким чином, щоб голова була трохи нижче рівня ніг;розтерти руки, ноги, спину, груди спиртом, горілкою, одеколоном; покласти на чоло змочену гарячою водою тканину; дати понюхати нашатирний спирт або протерти ним скроні. Можна використати оцет (таким же чином), мурашину кислоту (на природі просто запихається соломинку у мурашник і потім підноситься підніс).
КРОВОТЕЧА ЗОВНІШНЯ.
Зовнішня кровотеча є наслідком травм, поранень з порушенням цілісності шкіряних тканин. При сильних кровотечах ПОТРІБНО: перетиснути пошкоджену судину пальцем;сильно зігнути пошкоджену кінцівку підклавши під коліно чи лікоть тканинний валик; накласти джгут, але не більше, ніж на 1,5 год., після чого послабити скрутку і коли кінцівка потепліє і порожевіє, знову затягнути;при невеликих кровотечах притиснути рану стерильною салфеткою і забинтувати.
ПЕРЕЛОМИ КІСТОК КІНЦІВОК.
При переломах кісток кінцівок ПОТРІБНО:накласти шину з палок, гілок, чи інших підручних матеріалів; надати зламаній руці чи нозі підвищеного стану; прикласти холодний компрес;дати знеболююче; при відкритому переломі накласти на рану антисептичну пов'язку. ПЕРЕЛОМ — це порушення цілісності кістки. Існує декілька видів переломів. Закритим називається перелом, при якому не порушується цілісність шкіри. Відкритий перелом значно важчий,бо переламана кістка проколює тканини і через утворену рану може легко проникнути інфекція.
ОЗНАКИ ПЕРЕЛОМІВ:
1. Вимушене неприродне положення потерпілого.
2. Посилення болю при осьовому навантаженні.
3. Порушення функцій опоро здатності.
4. Деформація та вкорочення кінцівки.
5. При відкритих переломах з рани можуть виступати уламки кістки.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ПЕРЕЛОМАХ:
1. Забезпечте потерпілому нерухоме положення у зручній для нього позі.
2. Переконайтеся, що в потерпілого нормально функціонує серце і він вільно дихає. Якщо цього немає — негайно приступайте до реанімації.
3. Перевірте наявність кровотечі і зупиніть її
4. Якщо потерпілий при свідомості, то він сам вкаже на джерело болю. Якщо ж він втратив свідомість, обережно огляньте його тіло з метою виявлення кровотеч, припухань та деформацій.
ОПІКИ.
Опіки — це ділянки тканини, ушкоджені при контакті шкіри з вогнем, окропом, чи іншими джерелами високої температури, електричним струмом, кислотами та іншими їдкими речовинами. При обширних опіках може розвинутись шок.
Перелік негайних заходів при сильних опіках:
1. Перевірте дихання і роботу серця. Якщо відсутнє дихання чи пульс, негайно починайте штучне дихання «рот в рот» і масаж серця.
2. Перевірте, чи не перебуває потерпілий в стані шоку.
3. Негайно опустіть попечену частину тіла на 10 хвилин в чисту воду. Якщо немає достатньої кількості води, накрийте опік намоченим тампоном.
4. Промийте рану водою і зав'яжіть грубою сухою пов'язкою. Потерпілому можна дати обезболюючі таблетки. Ніколи не змазуйте рану кремом чи маззю!!! Вони створять тверду шкірку поверх опіку, яка може відкрити рану. Використовуйте дезінфікуючі розчини: фурациліну і перманганату калію (1:5000), 3-4 рази вдень. При важких опіках ковток гарячої кави чи чаю допоможе відновити втрачену рідину і заспокоїть потерпілого. Пам'ятайте, що шок набагато небезпечніший для життя ніж сам опік.
ОБМОРОЖЕННЯ.
При обмороженні ви повинні швидко відновити втрачене тепло. Якщо ніс і щоки в потерпілого зблідли чи оніміли,зігрійте їх долонями чи дихайте на обморожене місце до того часу -,поки не відновиться природній колір шкіри. Ніколи не розтирайте обмороженої ділянки. При відновленні чутливості буде спостерігатися пощипування і поколювання шкіри. Якщо обморожена ділянка не зігрівається за короткий час, то перед Вами випадок сильного відмороження. Лікування треба проводити в стаціонарі під наглядом спеціалістів. При обмороженні:— не розтирайте онімілі ділянки. Якщо обмороження зачепило глибші тканини, Ви тільки збільшите небезпеку проникнення інфекції;— не розтирайте обморожені ділянки снігом;— для зігрівання обмороженої ділянки ніколи не застосовуйте прямі джерела тепла, наприклад, полум'я сірника, вогонь чи гарячу воду.
ТЕПЛОВИЙ І СОНЯЧНИЙ УДАРИ.
При сильній спеці і високій вологості може наступити дуже небезпечна стадія теплового удару. Висока вологість перешкоджає виділенню поту, результатом чого може бути раптова лихоманка, втрата свідомості і смерть Перша допомога полягає в максимальному охолодженні потерпілого. Захистіть потерпілого від прямих променів сонця. Дайте випити підсолену воду. Слідкуйте, щоб потерпілий не захлинувся рідиною. Негайно пошліть за допомогою.
УКУШЕННЯ ЗМІЙ.
Після укусу змії розвиваються такі місцеві симптоми: сильний і тривалий біль, внутрішній крововилив, пухирі. Після всмоктування отрути в кров з'являються загальні симптоми:запаморочення, загальна слабість, тахікардія, нудота, зниження кров'яного тиску. Перша долікарська допомога повинна початися з іммобілізації пошкодженої частини тіла. Отрута поширюється переважно по лімфатичних шляхах. Слідкуйте, щоб потерпілий лежав нерухомо, тоді отрута повільніше всмоктується в кров,Ніколи не накладайте джгут з мстою сповільнення проникнення
ЗНАКИ В ТЕРЕНІ.
Тому, хто йде за нами, залишаємо, при потребі, знаки-повідомлення. Можемо рисувати їх на піску, відкритій землі, викладати з гілок,каміння. У степу вживаємо траву.
ЗНАКИ СЕМАФОРУ. СЕМАФОРОВИЙ ГОДИННИК
|